Trzy mecze - trzy zwycięstwa Polek w ME!

2005-09-19 23:25

W trzecim dniu mistrzostw Europy broniące tytułu Polki odniosły trzecie zwycięstwo! Tym razem biało-czerwone pokonały w Zagrzebiu gospodynie turnieju, Chorwatki, 3:1 (25:16, 25:21, 22:25, 25:20), i jako jedyne z kompletem zwycięstw prowadzą w tabeli eliminacyjnej Grupy 1. Przedtem w 3. rundzie Rumunia przegrała z Serbią i Czarnogórą 2:3 (15:25, 25:19, 14:25, 26:24, 13:15), a Niemcy z Azerbejdżanem 0:3 (24:26, 14:25, 21:25).

W Grupie 2, która rywalizuje w Puli, wciąż bez straty seta Włoszki – w poniedziałek wygrały 3:0 (25:21, 25:21, 25:20) z Turcją. Ponadto w 3. rundzie Bułgaria pokonała Hiszpanię 3:0 (25:12, 25:22, 25:23), a Rosja Holandię 3:2 (18:25, 21:25, 25:20, 28:26, 15:9).

POLSKA: Bełcik 3 pkt., Glinka 20, Mróz 13, Pycia 5, Świeniewicz 11, Rosner 14 i Zenik (l) oraz Mirek, Śliwa i Przybysz 3; w rezerwie pozostały Bamber i Skowrońska.
CHORWACJA: Likhtenstein 7 pkt., Jelić-Rużić B. 38, Dugandżić 3, Poljak 10, Jelić V. 4, Jerkov 2 i Daniczić (l) oraz Zuanović 1, Barun 5 i Popović; w rezerwie pozostały Katić i Rimacz.
Sędziowali: Nesher (Izrael) i Saltalippi (Włochy). Widzów: 3200.

Polki powinny gładko wygrać to spotkanie 3:0, bo jako drużyna przewyższały rywalki we wszystkich elementach, za wyjątkiem bloku. Prowadziły 2-0 oraz 16:10 i 22:18 w trzecim secie, ale jedyny poniedziałkowego wieczoru przestój spowodował, że nie zdobyły już w tej partii punktu. Taktyka rywalek była taka sama jak w ich poprzednich meczach – rozgrywająca Maria Likhtenstein ogromną większość piłek kierowała do wielkiej gwiazdy chorwackiej siatkówki, Barbary Jelić-Rużić. A starsza córka selekcjonera reprezentacji potężnie atakowała ze wszystkich stref, i myliła się bardzo rzadko. W sumie zdobyła aż 38 punktów – ponad połowę całej drużyny. Na szczęście dla biało-czerwonych pozostałe Chorwatki nie prezentują nawet w przybliżeniu tej klasy, co ich liderka – kilkanaście razy popełniały błędy, jakie rzadko można zobaczyć w rozgrywkach amatorskich.

We wtorek w mistrzostwach jest dzień przerwy. W środę Polki zagrają z Rumunią (18:00; transmisja w TVP 3), a w czwartek z Serbią i Czarnogórą (15.30; TVP 3).